jutro

Na plakatach rozwieszonych w Iławie popełniliśmy tekst:


„Niedługo wystartuje księżycowa misja ARTEMIS. Ty też możesz coś wysłać w kosmos. Na przykład siebie w pigułce – swoje DNA.

Możesz wysłać do ARTEMIS wiadomość, która wyświetli się na urządzeniach dla załogi. To darmowe i proste*, ale wyobraź sobie że piszesz tekst, który kodujemy w syntetycznym DNA.

Czy to możliwe? Tak, to teraźniejszość, nie fikcja.

I co nam to da?

Po pierwsze świadomość że to możliwe. Zapytaliśmy trzy firmy (z USA/UE) o możliwości i ceny. Nie ma problemu. Wystarczy zapłacić. I tu kryje się sedno.

Żadnej ze składowych projektu nie możemy zrealizować w Iławie. Nie mamy ludzi ani technologii. Za wszystko musimy zapłacić. A zarobki w Iławie są niewielkie. I dotyczy to możliwości realizacji jakichkolwiek zaawansowanych projektów. Ten wymieniony to tylko przykład.

W Iławie nie ma nowoczesnych firm technologicznych, w związku z tym nie ma dobrych miejsc pracy. Tak więc cena za tego rodzaju projekt, kupiony na zewnątrz, będzie dla nas wygórowana.

Z kolei inaczej będzie to wyglądać jeśli w Iławie pojawią się zaawansowane badania i technologie. A zarobić będzie można tutaj nie 3000 ale 30000. I wtedy to do nas będą zgłaszać się z prośbą o wykonanie części projektu. Pojawią się zapytania z całego świata. I wtedy możemy zacząć prowadzić handel na równych warunkach.

Jak zacząć? Stwórzmy rzeczywiste zaplecze badawczo-rozwojowe, reszta przyjdzie sama. Stąd polecam wspieranie projektu edukacyjnego laboratorium biologii syntetycznej w Iławie. To jednocześnie przyszłość i szansa dla ludzi, którzy muszą stąd uciekać żeby mieć edukację czy pracę na jakimś poziomie. Stwórzmy w Iławie możliwości, a mieszkańcy i miasto zaczną się w końcu rozwijać. Nie zrobimy tego w rok czy dwa ale ważne jest aby jakkolwiek zacząć.

Więcej na stronach Iławskiego Instytutu Idei: https://www.instytut.ilawa.pl/kosmos


A usługę przechowywania danych w kosmosie możesz rzeczywiście zamówić: https://www.dnata.space/polski

To że prywatne misje w kosmos mogą być tanie, niedługo zaprezentuje sonda, która przez 5 minut będzie szukać życia na Wenus ( ang. https://www.technologyreview.com/2022/08/29/1058724/the-first-private-mission-to-venus-will-have-just-five-minutes-to-hunt-for-life )

*O tym jak wysłać wiadomość na misję księżycową Artemis tutaj: https://tech.wp.pl/kazdy-moze-stac-sie-czescia-misji-artemis-i-lockheed-martin-wyjasnia-jak-to-zrobic,6805966250543872a i tutaj (ang. https://lockheedmartin.com/en-us/capabilities/space/callisto.html)