Pytania do kandydatów

ZAPRASZAM NA AKTUALNĄ STRONĘ PROJEKTU IŁAWSKIE PRAWYBORY 2023:


Strona poniższa nie jest aktualizowana od 12.08.2023

Informacje o akcji Iławskie Prawybory na stronie: WYBORY23 

8. AUTOMATY DO ROZMIENIANIA GOTÓWKI

Jest coraz większy problem z płatnościami gotówką za małe zakupy w Iławie. Bankomaty nie dają małych nominałów, nie ma gdzie rozmieniać pieniędzy, w sklepach narzekają że chcą drobne. Ten problem zawsze był ale staje się coraz większy. Należy postawić w Iławie maszyny do rozmieniania pieniędzy. W Anglii takie maszyny do rozmieniania stoją w centrach handlowych, w Niemczech w marketach. Trzeba w Iławie postawić pięć czy dziesięć takich automatów. Na pewno jedna czy dwie powinny być za darmo, sfinansować to powinien NBP albo banki, jeśli nie chcą rozmieniać pieniędzy ludziom.


Czy Pan/Pani załatwi ten problem?

7. KURSY I WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU DO NURKOWANIA i LATANIA DLA MNIEJ ZAMOŻNYCH

Czy można zrobić kursy i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania i paralotni dla biedniejszych ludzi? To samo z żaglówkami. Czy nie można zrobić żeby dzieci z uboższych rodzin też mogły pływać na żaglówkach?


6. SPALANIE ODPADÓW W DOMACH

Jaki Pan/Pani ma sposób, pomysł na walkę z patologiczną sytuacją ze spalaniem śmieci? Byłem w wielu domach, cały przekrój. Od tzw. "Patologii" po Nowobogackich, zauważyłem jedno. Czy to na górce węgla w piwnicy, czy też na pociętych meblach biurowych (sic!) widziałem opakowania po serze, PAMPERSY, czy butelki po mleku zgniecione. W okresie grzewczym nie ma jak oddychać.

/Adam

5. DZIURY W DROGACH

Na drogach wszędzie są dziury, nawet na tych małych. Sytuacja drogowa jest gorsza niż w dawnych czasach. Jak nie da się zrobić porządnych dróg, to chociaż można je lepiej naprawiać. Wylewanie asfaltu i grysu po zimie nie działa tak dobrze. Na pewno da się to zrobić lepiej. Można kupić maszynę, która jeździ i naprawia drobne dziury na bieżąco. Nie należy zabierać podatków do Warszawy, jeśli w gminie są dziury na drodze i brakuje pieniędzy. Jeśli nie można zrobić dróg za te podatki, to przynajmniej należy je odpowiednio naprawiać!

Które, konkretne, drogi będą poprawnie łatane? Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?


4. KLUB MUZYCZNY Z BROWAREM RZEMIEŚLNICZYM

Czy pomożesz zrobić w Iławie miejsce gdzie można posłuchać ciekawej muzyki w różnych stylach, czasem potańczyć, napić się piwa i coś prostego zjeść? Chodzi o zwykły klub – pozyskanie na to grantów. W Iławie nic takiego nie może się utrzymać bo ludzie nie mają pieniędzy. Może to być połączone z browarem rzemieślniczym żeby ludzie mieli też tutaj pracę.

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

3. ZDROWIE, SEKWENSER DNA I SZTUCZNA INTELIGENCJA

Okoliczna służba zdrowia nie jest dostatecznie przygotowana do pełnienia roli profilaktycznej i rozwoju medycyny spersonalizowanej. Zwłaszcza w zakresie genomiki. Pacjenci są często źle i zbyt późno diagnozowani. Jak już wiemy diagnozy stawiane przy pomocy sztucznej inteligencji są często trafniejsze niż te, pochodzące od przeciętnych lekarzy.

Czy wesprze Pan/Pani projekt zakupu sekwensera DNA dla Iławy?  

Czy wesprze Pan/Pani projekt  rozwoju diagnostyki za pomocą sztucznej inteligencji, obsługiwanej poza tradycyjnym systemem służby zdrowia, dostępnej szybko i dla każdego?

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

2. EKOLOGIA I REKREACJA

Lasy w okolicy Iławy, w obecnym kształcie są tzw. lasem gospodarczym. W takim lesie nacisk kładzie się na pozyskanie drewna, ze szkodą dla ekosystemów, krajobrazu i dla okolicznych mieszkańców. Proponujemy wprowadzenie obszarów ochronnych gdzie organizmy będą się swobodnie rozwijać przez stulecia i gdzie ludzie mogą wypoczywać wśród prawdziwego lasu. Chodzi o zaprzestanie wycinek na niewielkich obszarach lasu.

Czy wesprze Pan/Pani projekt wprowadzenia w okolicznych lasach?:

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Więcej informacji pod linkiem: https://www.instytut.ilawa.pl/lasy

1. NOWOCZESNA EDUKACJA PRAKTYCZNA

Czy pomoże Pan/Pani w stworzeniu w Iławie możliwości rozwoju dla ludzi, poprzez wsparcie nowoczesnej edukacji praktycznej? Przykładowo w dziedzinach:

Dzięki globalizacji, internetowi, sztucznej inteligencji, ludzie teorii mogą uczyć się sami. Nie mają jednak dostępu do narzędzi za pomocą których mogą się kształcić realizując projekty. Niestety władze nie chcą wspierać przyszłościowej edukacji, tak samo jak nie chciały wspierać nauki programowania czy robotyki w latach osiemdziesiątych. 

Bez takiej edukacji w Iławie wciąż nie będzie godnej pracy i zarobków, ludzi nie będzie stać nawet na obiad w restauracji. Mieszkańcy wciąż będą musieli wyjeżdżać. Jeśli mieszkańców wykształcimy, powstaną nowoczesne firmy, a oni sami zyskają możliwość pracy na całym świecie – online. Dodatkowo ważne jest stworzenie serwerowni, dzięki której będziemy mogli trenować lokalne modele sztucznej inteligencji.

Jakie środki Pan/Pani zorganizuje i ile czasu swojego/asystentów poświęci na wsparcie tego projektu?

Więcej informacji: https://www.youtube.com/watch?v=vvP8tVVgk8A i https://www.instytut.ilawa.pl/synbio_lab

PYTANIE OGÓLNE – CO PAN/PANI ZAMIERZA ZROBIĆ DLA IŁAWY I OKOLIC ?